Ultrason

Güvenli Ve Son Teknolojiyle Suni Tohumlama

Suni tohumlama nedir?

 

            Hayvan ıslahı hayvancılık sektörünün gelişmesinde önemli bir rol oynar. Suni tohumlama da bu ıslah çalışmalarının bir sahası olup, buna yönelen veterinerler sayesinde sağlıklı buzağı sayısında ciddi bir artış olmuştur. Dolayısıyla suni tohumlama hayvancılık sektörünü müspet etkileyen önemli bir işleve sahiptir. Suni tohumlama kısaca özetlenirse; belirli tekniklerle erkekten alınan spermalar, bir yerde sulandırılıp dondurucuya konup bozulması engellenir.

 

            Daha sonra bu sperma veteriner kontrolünde belirli bir teknikle ineğin üreme organına transfer edilir. Suni tohumlamanın olumlu bir tarafı da doğal çiftleşmeden oluşabilecek olası hastalıkların bu yöntemde engellenebilmesidir. Dondurucuda uzun süre saklanma özelliğine sahip olan bu spermalar, gerekli kontrollerden sonra dişiye aktarılıp sağlıklı buzağıların doğması sağlanır. Dünyada da yaygın olup örneğin Japonya, Almanya ve Danimarka’da suni tohumlama oranı neredeyse 0’e ulaşmıştır. Türkiye’de de devlet tarafından teşvik edilen bir faaliyettir. Diyarbakır Özgül Veteriner kliniğimiz de bu doğrultuda hizmet vermekte olup, başarılı suni tohumlama çalışmaları yapmaktadır.

 

 Suni tohumlama hizmetlerimiz

 

            Veterinerlik kliniğimize getirilen büyükbaş hayvanlar öncelikle muayene edilerek suni tohumlamaya uygunluğu araştırılır. Gerekli tespit sonrasında uygun zamanlama belirlenerek suni tohumlama yöntemi son teknolojik altyapıyla gerçekleştirilir. Hususi olarak özenle seçilen spermalar tekniğe uygun şekilde hazırlanıp dondurulur ve uygun zamanda hayvana suni tohumlama gerçekleştirilir. Suni tohumlama hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz için de avantajlıdır. Böylece hastalıklı buzağı doğumunun önüne geçilebilir, güçlü genlere sahip boğalar tohumlanabilir ve yaşlanmış güçlü boğalardan verim alınabilir. Hizmetlerimiz bununla sınırlı olmayıp hayvanların gebelik kontrolleri, doğum operasyonu ve zor doğumların başarılı olması için de hizmet sunmaktadır.

Resimler

Güvenli Ve Son Teknolojiyle Suni Tohumlama

isimli hizmet sayfası 10 Ekim 2017, 11:48 tarihinde oluşturulmuştur.